Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

maciek1

2
 

Partnerzy

sanok2_kopia

sanok2_kopia

zarszyn

besko

lesko

lesko2

ustrzyki

krosno

jaslo

brzozow

dynow

przemysl

 

Reklama

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem podkarpacieonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602

Jak działa OC i dlaczego musisz je mieć?

Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC to bezwzględny obowiązek, spoczywający na każdym posiadaczu samochodu. Poniżej wyjaśniamy, jak dokładnie działa OC i dlaczego jest ono obowiązkowe.
Każdy właściciel samochodu do rocznych wydatków związanych z użytkowaniem auta musi wliczyć składkę na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Nie da się tego obowiązku obejść w żaden sposób, więc warto przynajmniej być świadomym, za co tak naprawdę płacimy.

podkarpacieonline


Po co mi OC?
Choć wydaje się to kuriozalne, to wciąż można spotkać kierowców, którzy nie zdają sobie sprawy, czym tak naprawdę jest OC i w jakich sytuacjach się przydaje. Zdarza się, że OC mylone jest z AC i właściciele aut są zdziwieni, kiedy nie otrzymują odszkodowania za przytarcie samochodu przy parkowaniu.
Obowiązek posiadania OC i jego zakres regulowany jest przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Na rynku działa kilkadziesiąt podmiotów, u których kierowcy mogą nabyć takowe ubezpieczenie i główne założenie każdego z nich jest takie samo – polisa ta ma chronić poszkodowanych w wypadkach czy kolizjach. Jeśli więc my spowodujemy wypadek, w którym ucierpi inna osoba lub jej mienie, to poszkodowany ma prawo domagać się od naszego ubezpieczyciela odszkodowania. Z jednej strony OC chroni potencjalnych poszkodowanych, ale z drugiej chroni też sprawców wypadków przed pokrywaniem szkód z własnych pieniędzy. Jest to bardzo ważne, ponieważ odszkodowania w niektórych przypadkach mogą przyjmować naprawdę duże wartości. Ustawowo określone są limity odszkodowań, które przysługują poszkodowanym. Za uszkodzenie mienie można otrzymać maksymalnie równowartość 1 mln euro, natomiast za szkody na osobie suma ta wzrasta do 5 mln euro. Lepiej sobie nie wyobrażać sytuacji, w której nawet część tej kwoty trzeba by uregulować samemu…


Ceny polis
Z różnych względów ceny za polisy w ostatnim czasie wzrosły, jednak każda firma prowadzi inną politykę i zróżnicowanie cenowe jest naprawdę duże. Czasami różnica w OC dla tej samej osoby w dwóch różnych towarzystwach może sięgać nawet 1 000 zł. Dlatego warto szukać różnych ofert. Porównaj ubezpieczenia OC w tym kalkulatorze i znajdź najtańsze. Po co przepłacać, skoro zakres ochrony jest taki sam?
W najgorszej sytuacji, jeżeli chodzi o koszt OC, są bez wątpienia młodzi kierowcy. Nie dość, że nie mieli oni fizycznej możliwości wypracować sobie zniżek za bezszkodową jazdę, to do tego narażeni są na zwyżki ze względu na niewielkie doświadczenie. Firmy ubezpieczeniowe traktują świeżych kierowców, jako grupę podwyższonego ryzyka, a coroczne statystyki wypadków tylko utwierdzają ich w tym przekonaniu. Wyjściem jest OC na spółkę z rodzicami. Rozwiązanie to pozwala na odliczenie od wysokości ubezpieczenia zniżek przysługującym rodzicom, czyli np. 60% za bezszkodową jazdę. Wciąż dolicza się wtedy zwyżki młodego kierowcy, ale koniec końców płaci się i tak zdecydowanie mniej.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda Rzeszów z serwisu

Promowane firmy

 

 

 

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki

punktRestauracje
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Podkarpacie położone w Polsce południowo-wschodniej, graniczy na odcinku długości 134 km ze Słowacją, z Ukrainą natomiast na odcinku.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Podkarpacia
punktMuzea Podkarpacia

Komunikacja

ikonka_7Podkarpacie położone w Polsce południowo-wschodniej, graniczy na odcinku długości 134 km ze Słowacją, z Ukrainą natomiast na odcinku.... więcej

punkt Rzeszów
punkt Krosno
punkt Jasło
punkt Przemyśl

punktSanok
punktLesko
punktBrzozów
punktUstrzyki Dolne


Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Artykuły sponsorowane

Szkoły

Error: No articles to display

Ostatnie komentarze