Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

maciek1

2
 

Partnerzy

sanok2_kopia

sanok2_kopia

zarszyn

besko

lesko

lesko2

ustrzyki

krosno

jaslo

brzozow

dynow

przemysl

 

Reklama

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem podkarpacieonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602

Zabytki Podkarpacia

Skansen w Sanoku

Jest to jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie i jednym z największych.Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Zgromadzono zabytki architektury poszczególnych grup etnograficznych: Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Na terenie Parku Etnograficznego urządzono wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat. W Skansenie znajduje się Miasteczko Galicyjskie.

 

Zamek Sobień leżący na trasie w Bieszczady warto odwiedzić nie tylko dla samych zrujnowanych murów, ale dla dalekiej panoramy na dolinę Sanu i (przy dobrej pogodzie) Bieszczad.

Ruiny zamku Sobień to jedno z kilku średniowiecznych założeń obronnych w południowo-wschodniej Polsce. Nigdy nie było w tym rejonie zbyt wielu umocnień, a to ze względu na to, że tereny te były słabo zaludnione. Wszystkie do dziś istniejące w okolicy zamki, czy to w Lesku, w Sanoku czy nieistniejący dwór obronny Baalów w Baligrodzie, powstały już w okresie renesansu. Wcześniej doliny Sanu strzegł założony na dość wysokim wzgórzu (450 m) zamek Sobień, którego powstanie bywa łączone z fundacjami Kazimierza Wielkiego. Nie wiadomo, ile w tym prawdy, wiadomo jednak, że powstała w tych czasach warownia była drewniana, więc „nietypowa” dla fundacji Kazimierza Wielkiego, którzy przecież „zostawił Polskę murowaną”. Z kamienia wzniesiono tylko wieżę – ostatni bastion obrony, której ślady pozostały do dziś w narożniku bramnym.

Po 1389 roku król Władysław Jagiełło przekazał warownię zasłużonemu rodowi Kmitów. Zgromadzili oni w tym czasie szereg miejscowości w okolicy. Kmitowie przebudowali zamek na przełomie XIV i XV wieku nadając mu kształt nieregularnego czworoboku dostosowanego do szczytu wzniesienia. Zamek funkcjonował około stulecia. Przyjmuje się, że w 1474 lub dopiero w 1512 roku został zniszczony przez najazd Węgrów. Niektórzy badacze jednak wątpią, aby najazdy doszły aż tak daleko na północ. Faktem jest, że kolejny właściciel, Piotr Kmita, już nie odbudowywał rezydencji, tylko przeniósł się do Leska. Niewielki wierzchołek wzgórza skutecznie utrudniał rozbudowę średniowiecznej siedziby.
Od tego czasu zamek Sobień pozostaje w ruinie, niszczejąc coraz bardziej z biegiem lat. Najbardziej zaszkodziły mu działania wojenne podczas I wojny światowej. Dziś cały teren wzgórza, jest chroniony w rezerwacie „Góra Sobień”, ze względu na rzadkie gatunki kwiatów. Są one najlepiej widoczne wczesną wiosną, gdy zbocza pokrywają się żółto-niebieskimi plamami, z których czasami dojrzeć można kwitnącego na różowo wawrzynka wilczełyko.

Z zamku do dziś pozostało niewiele: wieża bramna z zachowaną średniowieczną kamieniarką okien, a także ruiny domu mieszkalnego po drugiej stronie wzgórza. Stąd też można podziwiać wspaniałą panoramę doliny Sanu oraz Leska i Bieszczadów. To chyba obecnie największa atrakcja góry Sobień.

 

Ruiny zamku Sobień
Zamek w Krasiczynie
Pierwszy zamek lub raczej drewniano-ziemny gród powstał w Krasiczynie być może już w XIV wieku. Jego budowę przypisuje się Jakubowi z Siecina herbu Rogala – protoplaście rodu Krasickich.

 Zamek w Łańcucie

W 1629 roku dobra łańcuckie od synów Stanisława Stadnickiego kupił Stanisław Lubomirski. W latach 1629-1641 wybudował zamek z wieżami w narożach, otoczony systemem fortyfikacji bastionowych i podwójną linią wałów obronnych z suchą fosą.
Obecny wygląd rezydencja łańcucka zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII wieku przez Stanisława Lubomirskiego Marszałka Wielkiego Koronnego i jego żonę Izabelę z Czartoryskich, zwaną Księżną Marszałkową, kuzynkę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego okresu pochodzi między innymi "Pokój pod Widokiem", "Apartament Brenny", "Apartament Chiński", "Apartament Turecki" - z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrz. Staraniem Księżnej Marszałkowej założono wokół zamku park krajobrazowy.
Zamek w Sanoku z Galerią Beksińskiego i Muzeum

Powstałe w 1934 roku społeczne Muzeum Ziemi Sanockiej, od 1968 r. państwowe Muzeum Historyczne, prezentuje swoje zbiory we wszystkich salach renesansowego zamku. Budynek zamkowy wzniesiony przez starostę Mikołaja Wolskiego w latach 1523-48, z dobudowanymi później dwoma skrzydłami, w swojej ponad czterystuletniej historii zatracał pierwotny wygląd, ulegając potrzebom i gustom kolejnych gospodarzy.

 

 

 Muzeum w Dukli

Muzeum Historyczne - Pałac - znajduje się w dawnej siedzibie właścicieli Dukli, odbudowanej w latach osiemdziesiątych. W latach 1764-65 Jerzy August Wandalin Mniszech oraz jego żona Maria Amalia przebudowali funkcjonującą tu wcześniej budowlę bastionową w okazały pałac z dwoma oficynami oraz ogrodem. Rezydencja Mniszchów wzniesiona w stylu "entre cour et garden" była jedną z piękniejszych w ówczesnej Polsce. W nieistniejącym dziś budynku funkcjonował teatr. Całość założenia pałacowego uzupełniał wspaniały park o symetrycznym układzie alei, stawów oraz szpalerów drzew i kwiatów. Poważnie zniszczony w latach 40-tych XX wieku, został odbudowany po wojnie. W parku rosną piękne okazy dębów, lip, miłorzębów, wiązów, klonów i robinii, w większości pamiętających czasy świetności XVIII-wiecznej rezydencji magnackiej.
Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego jest obiektem unikalnym w skali światowej. Kopalnia Bóbrka jest najstarszą kopalnią ropy naftowej w kraju i na świecie. Tu rodziły się różnorodne techniki, technologie i konstrukcje, które dały podwaliny rozwoju wielu branż przemysłu naftowego. Muzeum może poszczycić się bogatym zbiorem eksponatów związanych z przemysłem naftowym.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie

Nie jest znana dokładna data budowy kościoła w Haczowie. Niektórzy badacze uważają, że najstarsze partie obecnego kościoła mogą pochodzić nawet z końca XIV w. Wnikliwe badania architektoniczne i dendrochronologiczne pozwalają obecnie datować budowlę na 1 połowę XV w. Zachowana świątynia jest pierwszym wzniesionym w Haczowie kościołem. W 1494 r. strop i ściany kościoła ozdobiono monumentalną polichromią (zachowaną w znacznej części do dziś, odkrytą w 1955 r.), co potwierdza istnienie kościoła w końcu XV w. W czasie najazdu tatarskiego w 1624 r. kościół został uszkodzony, a następnie gruntownie odnowiony i rozbudowany (wzniesiono wówczas obecną wieżę-dzwonnicę, dodano obiegające kościół podcienia i wieżyczkę na sygnaturkę). W latach 80. XVIII w. wykonano kolejne prace: m.in. wzniesiono kaplicę Matki Boskiej (dostawioną do nawy od strony północnej), powiększono zakrystię, wykonano też prace we wnętrzu wykonując nowy strop, wstawiając drewniane słupy podtrzymujące zaskrzynienia i dzielące korpus nawowy oraz ufundowano nowe wyposażenie świątyni. W 2 poł. XIX w. zamalowano XV-wieczne malowidła ścienne, wprowadzając polichromię o charakterze eklektycznym. W XIX i XX w. kościół wielokrotnie poddawano remontom. Nie spowodowały one jednak istotniejszych zmian w wyglądzie budowli. Po wybudowaniu w bezpośrednim sąsiedztwie nowego murowanego kościoła (ukończonego w 1944 r.) stary kościół został opuszczony, a wyposażenie w większości usunięte. Dopiero w latach 60. XX w. rozpoczęto kompleksowe prace konserwatorskie przy niszczejącym kościele. W 2000 r. dokonano rekonsekracji świątyni. Kościół ten został wytypowany do zgłoszenia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

http://www.podkarpackie.travel.pl/upload/image/Ber%C5%82owski%20Tomasz_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82%20w%20Haczowie.JPG

 

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem

Wieś Blizne lokowana została w 1366 r. przez Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim. Pierwsza pewna wzmianka o kościele pochodzi z 1470 r. Kościół wybudowany został prawdopodobnie ok. połowy XV w. W 1549 r. kościół ozdobiono bogatą polichromią ornamentalno-figuralną (częściowo zachowaną do dziś). W 1 poł. XVII w. wzniesiono obecną dzwonnicę, a kościół otoczono sobotami. W 1649 r. ściany i strop kościoła pokryto nową dekoracją malarską, w większości fundacji miejscowych chłopów (zachowały się sceny na południowej ścianie nawy). Kolejna polichromia, powstała ok. 1700 r., umieszczona została w dolnych partiach ścian prezbiterium. W początku XVIII w. ufundowano też nowe wyposażenie kościoła. Z ok. poł. XVIII w. pochodzi zachowana do dziś wieżyczka na sygnaturkę oraz wydzielony w przyziemiu wieży babiniec. W 1811 r. przeprowadzono gruntowny remont kościoła (rozebrano soboty, prawdopodobnie w tym czasie powiększono też zakrystię, a do nawy od południa dostawiono kruchtę. Kościół remontowano też w 2 poł. XIX (kiedy to zamalowano dotychczasową polichromię) i w XX w. Kompleksowy remont kościoła oraz odsłonięcie wielowarstwowej, pochodzącej z różnych okresów polichromii przeprowadzone zostały w latach 1964-1974. W 2000 r. kościół wytypowano do zgłoszenia na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

http://www.podkarpackie.travel.pl/upload/image/Krukowska%20Ma%C5%82gorzata_Pere%C5%82ka%20w%20Bliznem.jpg

 

 

 

 

podkarpackie.travel.pl

naszepodkarpacie.pl

Pogoda Rzeszów z serwisu

Promowane firmy

 

 

 

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki

punktRestauracje
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Podkarpacie położone w Polsce południowo-wschodniej, graniczy na odcinku długości 134 km ze Słowacją, z Ukrainą natomiast na odcinku.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Podkarpacia
punktMuzea Podkarpacia

Komunikacja

ikonka_7Podkarpacie położone w Polsce południowo-wschodniej, graniczy na odcinku długości 134 km ze Słowacją, z Ukrainą natomiast na odcinku.... więcej

punkt Rzeszów
punkt Krosno
punkt Jasło
punkt Przemyśl

punktSanok
punktLesko
punktBrzozów
punktUstrzyki Dolne


Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Artykuły sponsorowane

Szkoły

Error: No articles to display

Ostatnie komentarze